Trt Yetenek Başvuru Formu Ve Detayları

trt yetenek

TRT Yetenek, TRT tarafından yeni mezun olan kişilere istihdam imkanı veren bir programdır. Bu programa başvuran ve başvurusu kabul edilen kişiler TRT bünyesinde çalışma hakkı elde etmektedir. Başvuru yapan kişiler başvurularının kabul edilmesi durumunda seçtikleri alanda deneyimli kişilerle TRT’de birlikte çalışabilirler. Bu program ilk kez 2020 yılında uygulanmıştır ve program sayesinde TRT 266 genç yeteneğe istihdam hakkı sunmuştur.

TRT Yetenek Programına Başvuru Şartları

TRT’de iş hayatına başlamak isteyenlerin katılabileceği TRT Yetenek programına katılmak için başvuru şartlarının taşınması gerekir. Yetenek programı için başvuru şartları şunlardır; TC vatandaşı olmak, lisans mezunu olmak, mezun olduğu tarih 2018 ve sonrası olmak, İngilizce bilgisi olmak ve 1 Ocak 1995 tarihi sonrasında doğmuş olmaktır. Ayrıca lisans mezunu olan kişilerin 2021 yılı itibariyle diplomalarını teslim edebilecekleri durumda olmaları gerekir.

Programa Başvuru İçin Tercih Edilebilecek Alanlar

Yeni mezun olan kişilerin kısa sürede iş hayatına atılmalarına yardımcı olan TRT Yetenek programı sadece belirli alanlar için mezun istihdam etmektedir.

Programa başvuracak kişilerin tercih edebilecekleri alanlar şunlardır;

 • Pazarlama stratejisi (reklam satış, global pazarlama, kurumsal iletişim, marka yönetimi, global yayın dağıtımı ve iç iletişim alanlarında)
 • Tv ve radyo içerik (muhabir, haber editörü, metin yazarı, prodüktör, aktüel kameraman, sunucu, program editörü pozisyonlarında)
 • Kurumsal fonksiyonlar (hukuk, insan kaynakları, finans, strateji yönetimi ve operasyon birimleri alanlarında)
 • Dijital strateji (dijital mecra analisti, kitle davranış analisti, kullanıcı deneyim tasarımı ve dijital ürün yöneticisi alanlarında)
 • Bilgi teknolojileri (yazılım, devops, ağ ve güvenlik, iş analisti ve sistem alanlarında)
 • Dijital içerik (içerik planlama, gündem takibi, video içerik ve haber araştırma alanlarında)
 • Tv ve radyo teknik fonksiyonlar (ses mühendisliği, kurgu ve montaj, uydu haberleşme, yayın mühendisliği ve stüdyo kameraman alanlarında)

Bu alanlardan birisini tercih edenler seçtikleri alana göre farklı pozisyonlarda çalışma imkanı bulabilirler. Faaliyet alanları ve bu alanlara başvurmak isteyenlerin taşımaları gereken kişisel özelliklerde alanın seçimiyle öğrenilebilmektedir.

TRT Yetenek Başvuru Formu ve Başvuru Adresi

TRT yetenek programı ile TRT ailesini katılmak isteyenler programa başvurularını https://kariyer.trt.net.tr/yetenek sayfasını kullanarak yapabilirler. Açılan sayfada yer alan başvuru formu online olarak doldurulabilir. Formun doldurulma süresi 2021 yılı için 29 Ocak-12 Mart 2021 tarihleri arasındadır;

Yetenek başvuru formunda ilk olarak KVKK aydınlatma metni onaylanır. Sonrasında da formda yer alan bilgiler doldurulur.

Başvuru formunda doldurulacak bilgiler şunlardır;

 • Kişisel bilgilerin: Tc kimlik no, ad soyad, doğum tarihi (gün, ay, yıl)
 • Adresin: İl, ilçe
 • Eğitim durumun: Lisans bilgisi, mezuniyet durumu, üniversite, bölüm
 • Çalışmak istediğin alan: Çalışmak istediğin şehir, çalışmak istediğin alan
 • Hesap bilgilerin: E-posta, telefon, şifre, şifre tekrar
 • TRT yetenek programından nasıl haberdar oldun

Başvuru formundaki bu bilgileri eksiksiz olarak dolduranlar son olarak KVKK aydınlatma metnini okuyup kabul ettiklerini onaylayarak başvurularını kaydedebilirler. Bu sayede gönderdikleri başvuru formunun inceleme süreci başlar.

TRT Yetenek Başvurularının Değerlendirilme Süreci

TRT Yetenek başvurularının değerlendirilme süreci 7 aşamadan oluşur. Programa başvuru yapan kişiler ilk iki aşamada İngilizce bilgilerini ve yeteneklerini göstermek için yapılan yabancı dil ve genel yetenek sınavlarına girerler. Sonrasında üçüncü aşamada başvurdukları alana göre video proje sınavına katılırlar. Dördüncü aşamada grup çalışması, beşinci aşamada ise kişilik envanteri tanımlama işlemlerini tamamlarlar. Altıncı ve son aşamada ise İnsan Kaynakları ve Birim mülakatlarına katılırlar. Tüm bu aşamaları başarıyla tamamlamaları durumunda ise TRT bünyesinde çalışma hakkı elde ederler.

 

Bizi Sosyal Medya'da Takip Edin !

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.